LT EN

Tėvų atstūmimas ir atstūmimo sindromas

Kas yra Tėvų Atstūmimo Sindromas?

Tėvų Atstūmimo Sindromas (tarptautinis pavadinimas Parental Alienation Syndrome, sutrumpintai PAS) yra psichologinis sutrikimas, kuris išsivysto išskirtinai vaikams po tėvų skyrybų dėl vieno iš tėvų valdžios vaikui dominavimo. Dažniausiai tėvų valdžios vaikui dalijimasis vyksta tarp motinos ir tėvo, bet pasitaiko ir senelių įsikišimo atvejų. Bet visada be išimties klausimas sukasi apie įtaką vaikui. Sindromo atsiradimą sąlygoja vaiką auginančios motinos arba vaiką auginančio tėvo elgesys. Elgesys, paremtas melu, šmeižtu, manipuliavimu vaiku tam, kad atskirai po skyrybų gyvenantis tėvas ar motina būtų visiškai išbraukti iš vaiko gyvenimo. Tokio elgesio tikslas – nutraukti vaiko ir atskirai gyvenančio tėvo ar motinos bendravimą ir net ryšį. Tam pradedama jokios tiesos ir teisingumo neturinti šmeižto ir "psichologinio sunaikinimo" kompanija prieš atskirai gyvenantį vaiko tėvą/motiną.

TAS specialistai vaikams Tėvų Atstūmimo Sindromą sukeliantį asmenį vadina programuotoju. Paprastai tai yra tas, pas kurį gyvena vaikas. Programuotojas veikia indoktrinacijos (įtaigos) pagalba. Visada be išimties klausimas sukasi apie įtaką vaikui. Tas įtakos siekimas susideda iš 2-jų komponentų. Pirma, tai reguliarus ir intensyvus vadinamasis vaiko "smegenų plovimas", norint vieną, atskirai, ne su vaiku gyvenantį iš tėvu sumenkinti, nupiešti jį labai neigiamu, net pavojingu. Antra, tai paties vaiko pozicija, kuri be galo svarbi. Ir kuo vaikas mažesnis, tuo lengviau ir greičiau jam "praplaunami smegenys", t.y. jis nuteikiamas priešiškai. Viskas baigiasi tuo, kad vaikui išsivysto psichologinis sutrikimas - TAS.

Pirmą kartą apie Tėvų Atstūmimo Sindromą prabilo Niujorko Kolumbijos universiteto vaikų psichiatrijos profesorius Richard Alan Gardner 1984 m. Jis jau nuo XX a. penktojo dešimtmečio domėjosi psichologinėmis skyrybų pasekmėmis vaikams. Sukaupta patirtis buvo apibendrinta knygoje Tėvų Atstūmimo Sindromas (The Parental Alienation Syndrome). Po to pasirodė dar daugiau kaip 30 jo parašytų knygų ta tema.

Lietuvoje apie TAS pirmą kartą viešai buvo užsiminta 2008 m., kai interneto portale ir laikraštyje Vakarų  Ekspresas buvo atspausdintas  Birutės van der Weg-Bražiūnienės straipnis. "Motinų prigimtinė teisė ar psichologinis sutrikimas?" (http://www.ve.lt/naujienos/nuomones/nuomones/motinu-prigimtine-teise-ar-psichologinis-sutrikimas-16584 /)

Vėliau internete buvo publikuojami ir kiti jos straipsniai: Tėvas, norintis pats auginti vaiką, – gyvulys? Delfi, 2008-10-06 (http://www.ve.lt/naujienos/nuomones/nuomones/nusikalstamas-neveikimas-28033/ ) 

Daugiau informacijos:  www.atstumimosindromas.info


Tik vėliau (2012-01-09) apie TAS užsiminė vaikų psichiatras prof. D. Puras  Lryto TV reportaže  "Drama tęsiasi - D.Kedžio ir L.Stankūnaitės dukra motinai kol kas negrąžinta"  ( „Lietuvos ryto“ televizija  http://tv.lrytas.lt/?id=13260389321324973041)

Turime pažymėti, kad daugumai Lietuvos vaikų teisių apsaugos specialistų šis reiškinys (TAS) iki 2013 m. nebuvo  žinomas, kol APTA, kartu su seimo narė R.Šalaševičiute, nesurengė tarptautinę konferenciją.